מדוע קשה למכור כלי רכב משומשים בישראל?

כאשר אנחנו מדברים על שוק כלי הרכב המשומשים, בישראל המצב מעניין במיוחד. ישנו מחיר מחירון לרכב והמחירים בו "מדויקים מאוד", אבל מה שקורה בפועל הוא שכלי רכב משומש נמכר במחיר נמוך הרבה יותר.

מאת יועץ הליסינג אבי הורוביץ

כיום המצב הוא מעין תוהו ובוהו בשוק הרכב המשומש, משום שהשוק רווי. ככל שהזמן עובר, קשה הרבה יותר למכור מכוניות.

לאן נוסעים כלי הרכב?

מכוניות משומשות המיועדות לגריטה

מכוניות משומשות המיועדות לגריטה

ישנם אנשים המשתמשים ברכבים המשומשים באופן קבוע, והדבר עולה להם פחות כסף. כך ניתן לרכוש רכב משומש לילדים, או במקרה שבו אין מספיק רכב לקנות רכב חדש. עם זאת, רכב משומש מזהם ומבזבז הרבה דלק.

הבעיה היא שכמות צרכני הרכב המשומש הולכת ופוחתת, ואין כל דרך להיפטר מכמויות הרבות של כלי רכב ישנים ומשומשים. הבעיה חמורה הרבה יותר: כלי הרכב המשומשים שכן מצליחים להימכר, הם כאמור מזהמים ביותר. הסיבה העיקרית טמונה בנוחיות רכישת כלי רכב חדשים והכדאיות בנוחיות הרבה הכרוכה בכך, בנוסף לחיסכון הכלכלי בצריכת הדלק.

הפקק שנוצר עקב הגדלת ההיצע של כלי הרכב המשומשים אינו מוצא פתרון. כלי רכב חדש עובר בהדרגה מספר ידיים, והתאם מחירו יורד. בסופו של תהליך, במדינות אחרות נמצא פתרון נוח: או מכירה לעולם השלישי או גריטה. בארץ שני פתרונות אלו לא מתממשים: מכירה למדינות אחרות בלתי אפשרית בגלל המיסוי הגבוה המוטל על כלי הרכב, ואילו כשמדובר על גריטה, התכנית המוצעת בישראל איננה רלוונטית: היקפה קטן ובמחיר נמוך. כלי הרכב המשומשים העומדים למכירה הולכים ומתרבים. בשנים האחרונות הולכות ומתרבות כמויות כלי הרכב המיובאים.

במדינות אחרות ומודרניות, הופעלה תכנית גריטה למכוניות המשומשות. בתכנית הזו, לאחר כמה שנים, קונה המדינה את המכונית ו"הופכת אותה לברזלים". אם בישראל, משך התקופה עומד על 20 שנה בתכנית הגריטה שכבר הופסקה, במדינות אחרות משך התקופה קצר הרבה יותר.

הרעיון בגריטה הוא הנעת שוק הרכב – כמו פס ייצור. שוק הרכב יגדיל את כמות המכוניות, אבל גם ייצאו ממנו מכוניות משומשות. כך למשל, אדם המחזיק מכונית במשך שלוש שנים ירצה למכור אותה, וכך השוק ינוע. כשלא מפעילים תכנית גריטה בגלל קשיי תקציב, אין דרך למכור את המכוניות המשומשות. אם הן לא נגנבות לשוק הפלסטיני, הן לא הולכות לשום מקום ונשארות בארץ. כיום עומדים למעלה מ-100 אלף כלי רכב למכירה ללא קונים, ובעיית השוק הרווי בכלי הרכב המשומשים רק הולכת ומתעצמת.

צפו באבי הורוביץ מסביר מדוע קשה למכור כלי רכב משומשים בארץ:

פורסם בקטגוריה ניתוח שוק הרכב, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

6 תגובות בנושא מדוע קשה למכור כלי רכב משומשים בישראל?

 1. מאת רונן, בעל סוכנות רכב‏:

  אין ספק שהשוק רווי, מרגישים את זה ככל שהזמן מתקדם.
  המידע בהחלט עוזר.

 2. מאת יואב מ. קצין רכב‏:

  חבל שאנחנו לא מצליחים להיות כמו מדינות אחרות בעולם בתחוםהזה.

 3. פינגבאק: quick loans

 4. פינגבאק: direct reputable payday loans lender

 5. פינגבאק: drugrehabcentershotline.com best drug rehabilitation

 6. פינגבאק: הדרך הטובה ביותר לרכוש רכב פרטי – ליסינג פרטי | אבי הורוביץ

סגור לתגובות.